Încă 5 echipe s-au calificat în optimile Cupei României

Poli Iași, FC Hermannstadt, Dunărea Călărași, CS Mioveni și U Cluj au ajuns miercuri în optimile Cupei României la fotbal.

Poli Iași a avut nevoie de prelungiri și penalty-uri de departajare pentru a trece de UTA Arad. După 90 de minute scorul a fost 2-2. Moldovenii au marcat mai întâi prin ghanezul Bekui și portughezul Pedro Mendes, iar golurile bănățenilor au fost înscrise de Rus și Matei.

În prelungiri au punctat primii ieșenii, printr-un alt lusitan, Lewis Enoh din penalty. UTA a egalat în minutul 114, tot de la 11, marcator fiind David Popa.

La loviturile de departajare, de la arădeni a ratat Alexandru Pop, în timp ce Poli a transformat tot.

Tot miercuri, Hermannstadt a învins-o pe Academica Clinceni cu 2-0, Dunărea Călărași a trecut cu același scor de CSM Slatina, CS Mioveni a depășit-o cu 3-0 pe Sporting Liești, iar Universitatea Cluj a scos-o cu 1-0 pe Progesul Spartac.

Miercuri seară mai joacă și Concordia Chiajna cu FC Viitorul, iar CFR Cluj merge la Chindia Târgoviște.