Confidenţialitate


Înalta Curte a respins eliberarea lui Liviu Dragnea


Înalta Curte a respins eliberarea lui Liviu Dragnea

Instanța Supremă a respins ca inadmisibilă, marți, contestația în anulare depusă de fostului lider al PSD Liviu Dragnea, încarcerat după ce a fost găsit vinovat în procesul Angajărilor Fictive de la Direcția Copilului Teleorman.

Condamnat la 3 ani și jumătate cu executare, Liviu Dragnea a ales o cale extraordinară de atac, cerând reluarea procesului.

El a fost dus azi la instanță din Penitenciarul Rahova cu o dubă, încătușat.

Invoca – printre altele – că “instanța nu a fost compusă potrivit legii” – o referire la modul în care au fost trase la sorți completurile de 5 judecători de la ICCJ și, de asemenea, o posibilă incompatibilitate a judecătorilor care au pronunțat sentința în cazul său.


Ultimele stiri
România în Direct. Summitul B9: Mai putem plăti Ucraina pentru pacea din Europa?

Salariul mediu, aproape de 6000 de lei. Domeniile în care se câștigă cel mai mult | AUDIO

Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare