Confidenţialitate


În două sate din Alba au fost distribuite broșuri anti-vaccinare


În două sate din Alba au fost distribuite broșuri anti-vaccinare

Polițiștii au deschis un dosar penal după ce broșuri anti-vaccinare au fost împărțite unor locuitori din două sate din Alba și încearcă să afle cum au ajuns tipăriturile la săteni.

Broșurile împărțite locuitorilor din Geoagiu de Sus și Geomal conțineau informații potrivit cărora vaccinul anti-Covid 19 face parte dintr-un plan malefic la nivel planetar, ca ar modifica codul genetic iar vaccinații și-ar pierde controlul asupra propriei minți.

Totuși, cei deja imunizați mai au o scăpare, au posibilitatea, potrivit aceleiași broșuri, să se căiască și sa facă penitență.

Pentru mai multe informații, oamenii sunt trimiși pe site-urile marturisireaortodoxă și ortodoxinfo, unde abundă materialele de tip anti-vaccin.

Polițiștii continuă cercetările pentru identificarea persoanelor care au împărțit broșurile, dosarul penal deschis in rem privind comunicarea de informații false.

Foto/ Unsplash


Ultimele stiri
Nivelul inflaţiei nu este determinat de Guvern, transmite Kelemen Hunor: „este o chestiune regională”

Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO