Ilie Bolojan, despre creșterea prețului la carburanți: „România a luat măsuri ca să limiteze componenta de exporturi”. Șeful Guvernului discută azi cu reprezentanţii OMV Petrom | AUDIO
Sursa foto: Inquam Photos / George Călin
Premierul Ilie Bolojan se întâlneşte luni, 16 martie, cu reprezentanţii companiei OMV Petrom. Șeful Guvernului susține că din cauza războiului din Orientul Mijlociu, presiunea mare la creşterea preţurilor la combustibil este la motorină.
Potrivit premierului, motorina, care este un produs deficitar în zona noastră, a avut o creştere mult mai mare, de la 60-70%, în timp ce benzina este sub creşterea ţiţeiului.
Ilie Bolojan: „România a luat măsuri ca să limiteze componenta de exporturi”
„Folosește o parte din țițeIul pe care îl produc din resursa internă. Acest țiței ar trebui să fie ca o ancoră pentru a ține prețurile la un preț suportabil. România a luat măsuri ca să limiteze componenta de exporturi, în așa fel încât, cu prioritate, ceea ce este în România, să rămână pe piața internă. În momentul în care prețul va continua să crească și lucrurile se lungesc, vom interveni”, a declarat prim-ministrul Ilie Bolojan la Digi24.
El a declarat că unele măsuri, cum ar fi plafonarea preţurilor la motorină şi benzină trebuie foarte bine cumpănite şi foarte bine studiate, pentru a nu exista efecte adverse.





