Confidenţialitate



Iași: O femeie de 35 de ani fost ucisă în bătaie de concubinul ei. Ea avusese ordin de protecție până în septembrie anul trecut | AUDIO


Iași: O femeie de 35 de ani fost ucisă în bătaie de concubinul ei. Ea avusese ordin de protecție până în septembrie anul trecut | AUDIO

Sursa foto: Shutterstock

Un nou caz de femicid în România. O femeie de 35 de ani a fost omorâtă în bătaie, aseară, de iubitul său. Fapta s-a petrecut în localitatea Hârlău, din judeţul Iaşi. Agresorul, în vârstă de 45 de ani, a fost reținut pentru 24 de ore. În august anul trecut, bărbatul avea emis pe numele său un ordin de protecție, ordinul fiind revocat în luna septembrie.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Polițiștii din Hârlău au fost anunțați printr-un apel că bărbatul de 45 de ani şi-a bătut concubina cu zece ani mai tânără, iar în urma loviturilor, femeia a decedat.

O echipă a Serviciului de Investigații Criminale Iaşi și un procuror al Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi au ajuns la fața locului, iar la scurt timp, bărbatul a fost prins.

Anchetatorii au aflat că în august anul trecut instanța a emis un ordin de protecție pe numele său. O lună mai târziu însă, ordinul a fost revocat.

Bărbatul a fost reținut și a fost deschis un dosar penal pentru omor.

Proiectul de lege care definește jurific femicidul a primit aviz favorabil în Comisia juridică din Senat și Comisia specială „România fără violență domestică”

Între timp, proiectul de lege privind prevenirea şi combaterea femicidului şi a violenţelor care îl preced urmează să fie supus la vot în plenul Senatului.

Documentul care defineşte juridic femicidul, pentru prima dată în legislaţie, ca formă extremă de violenţă bazată pe gen, a primit aviz favorabil în Comisia juridică din Senat și Comisia specială „România fără violență domestică”.

Proiectul mai prevede, între altele, colectarea şi publicarea anuală de date privind femicidul, inclusiv informaţii despre relaţia victimă–agresor, pedepse aspre atunci când violenţa are loc în prezenţa minorilor și educaţie pentru prevenţie.

Anul trecut, aproape 60 de femei au fost ucise de actuali sau foști parteneri, potrivit datelor oficiale.

Pentru a semnala situații de violență domestică, trafic de persoane, discriminare de gen sau discriminare multiplă, ai la dispoziție linia telefonică pentru ajutor specializat 0800 500 333


Ultimele stiri
Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare

Ministerul Educației solicită inspectoratelor școlare să asigure apă potabilă, aer condiționat și asistență medicală în centrele de examen…

CM 2026. Norvegia – Franța, meci așteptat de suporterii celor două naționale pe străzile din Boston: norvegienii imită…

Liderii fostei Coaliții sunt față în față cu președintele Nicușor Dan. Partidele vin cu două propuneri de premier:…