Halep, în sferturi la Linz

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA 250 de la Linz (Austria), marţi, după ce a învins-o în două seturi pe belarusa Aleksandra Sasnovici, scor 7-5, 6-3.

Românca (22 WTA), a doua favorită, a obţinut victoria după o oră şi 38 de minute.

Fostul lider mondial a dominat jocul şi a condus, aproape tot timpul, chiar dacă a avut o scădere la mijlocul primului set, notează Agerpres.

A fost al treilea meci direct dintre cele două, după ce Aleksandra Sasnovici a câştigat surprinzător, luna trecută, la Indian Wells, în turul al treilea, cu 7-5, 6-4.

Simona Halep s-a impus în primul duel, în 2019, în primul tur la Wimbledon, în drumul spre trofeu, cu 6-4, 7-5.

Românca şi-a asigurat un cec de 4.677 euro şi 60 de puncte WTA, urmând să joace în sferturi contra italiencei Jasmine Paolini, cap de serie numărul şapte, care a dispus marţi de chinezoaica Saisai Zheng cu 6-1, 2-6, 6-4.

Simona Halep a câştigat singurul său meci anterior cu Jasmine Paolini (51 WTA), cu 6-3, 6-4, anul trecut, în turul al doilea la Roma.

La Linz, Jaqueline Cristian, care a profitat marţi de abandonul suedezei Rebecca Peterson la scorul de 5-2. Următoarea ei adversară va fi Anhelina Kalinina (Ucraina) sau Veronika Kudermetova (Rusia), a patra favorită.

Turneul este dotat cu premii totale de 189.708 euro.