Confidenţialitate


Halep, după calificarea în semifinalele AO: Mă simt mult mai puternică decât în trecut


Halep, după calificarea în semifinalele AO: Mă simt mult mai puternică decât în trecut

Simona Halep a spulberat-o pe Anett Kontaveit în sferturile Open-ului Australiei, 6-1, 6-1, și s-a calificat pentru a opta oară în semifinalele unui turneu de Grand Slam.

Ea spune că se simte excelent la Melbourne.

“E o plăcere să joc aici, în Australia, și să pot practica cel mai bun tenis al meu. M-am simțit foarte bine azi pe teren, am fost puternică pe picioare. Știam cum să joc contra ei, am fost concentrată și îmi place foarte mult să joc aici, la Melbourne. Am simțit că mă pot concentra pe ceea ce am de făcut în fiecare zi. Acest an a început excelent și mă simt mult mai puternică decât în trecut”, a spus Halep după victoria autoritară de astăzi.

Simona a vorbit și despre impactul pe care îl are antrenorul Darren Cahill asupra carierei sale, dar și despre finala dramatică de la Australian Open 2018, când a cedat contra danezei Caroline Wozniacki.

“Darren este o persoană foarte importantă de când l-am cunoscut. A lucrat mult la atitudinea mea, la jocul meu, iar azi sunt o persoană mai bună, în primul rând, și abia apoi o jucătoarea mai bună. Îi mulțumesc pentru tot. E o persoană minunată, mă înțelege, iar asta face totul mai bun. Am și amintiri plăcute din 2018, când am ajuns în finală. Acel meci m-a ajutat să câștig cele două turnee de Mare Șlem pe care le am deja. Poate voi merge spre al treilea, dar vreau să mă concentrez pe următorul meci. Vreau să dau tot ce am mai bun și poate voi repeta performanța”, a mai spus Halep.

Simona o va înfrunta pentru accederea în ultimul act pe Garbine Muguruza, care a învins-o pe Anastasia Pavlyuchenkova 7-5, 6-3, după ce în rundele precedente a trecut de Elina Svitolina și Kiki Bertens.

Jucătoarea spaniolă, numărul 32 WTA este în plină revenire la nivel înalt. Ea și Halep s-au mai întâlnit până acum de cinci ori și iberica a câștigat trei dintre meciuri. Ultimul s-a jucat însă în 2018, la Roland Garros, și Simona s-a impus atunci cu 6-1, 6-4.


Ultimele stiri
37 de noi medicamente vor fi incluse pe listele de compensate, anunță Ministerul Sănătății | AUDIO

Mihnea Costoiu, rector la Universitatea Politehnică, despre prima infrastructură națională de AI: „Supercomputer are capacitatea să proceseze miliarde…

Explozie puternică la o fabrică de explozibili din Tennessee: Mai multe persoane au murit, iar altele sunt sunt…

Ministrul Energiei, după ce Reuters a publicat o analiză care include România printre statele UE care ar importa…

Strategia privind persoanele LGBTQ+ nu va fi impusă statelor membre, transmite Comisia Europeană | AUDIO

Maria Corina Machado, copleșită de emoții la aflarea veștii că va primi Premiul Nobel pentru Pace. Momentul a…

București: Un bărbat care i-a furat scuterul și banii unui livrator străin în urmă cu o lună a…

Părinții copiilor cu dizabilități vor putea lucra opt zile pe lună de acasă sau în regim de telemuncă.…

Dirijorul Cristian Măcelaru primește titlul de Cetățean de Onoare al Municipiului București | AUDIO

Spania reacționează după ce Donald Trump a criticat contribuțiile sale la bugetul militar și a sugerat că „poate…



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.