Confidenţialitate


Guvernul va cere Parlamentului să demareze o anchetă privind activitatea ANRE din ultimele luni


Primul-ministru Mihai Tudose a afirmat, la începutul şedinţei de Guvern de miercuri, că Executivul va cere Parlamentului să declanşeze o anchetă privind activitatea din ultimele luni a Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie, motivul nemulţumirii fiind suspedarea licitaţiei trimestriale pentru electricitatea necesară clienţilor beneficiari de serviciul universal, categorie care include clienţii casnici şi firmele mici, aferentă trimestrului al treilea al acestui an.

”Considerăm că trebuie făcută o analiză riguroasă şi transparentă de către ANRE a comportamentului în piaţă, în special pe piaţa de a doua zi. Am avut o întâlnire şi cu Asociaţia Companiilor de Utilităţi din Energie, cei care cumpără această energie din piaţă. Ei şi-au exprimat indignarea că nu au reuşit în luna iunie să tranzacţioneze acele cantităţi pentru trimestrul III. Licitaţiile trebuiau ţinute de către ANRE. Din păcate, conform comunicatului ANRE de astăzi, au spus foarte clar că pentru trimestrul III, adică luna septembrie care mai putea fi licitată, nu o vor mai organiza”, l-a informat ministrul Energiei, Toma Petcu, pe premierul Mihai Tudose.

Acesta a cerut să i se precizeze care sunt motivele invocate de către ANRE, Petcu răspunând astfel: ”Sunt probleme legate de cantităţi, adică nu lucruri concrete care să fie detaliate. Direct nu au comunicat cu Ministerul Energiei. Nici nu au sarcina să o facă, dar nu au justificat niciodată semnele de întrebare pe care le-am ridicat.”

În consecinţă, Mihai Tudose a decis ca Guvernul să solicite Parlamentului să înceapă o anchetă la ANRE, în condiţiile în care această instituţie este subordonată Legislatului.

”Este un moment în care să putem cere Parlamentului, în numele Guvernului, o anchetă la ANRE? Cred că Parlamentul poate să-l întrebe pe domnul Havrileţ (Niculae Havrileţ – n.red.) de ce e lui cald de vreo două-trei luni şi nu a făcut ce trebuie. Poate facem şi o adresă oficială către Parlament”, a spus Tudose.

”Neavând obligaţia să informeze Guvernul, nu puteam să-l deranjăm. E vară, e cald”, a adăugat premierul.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a menţionat luni seara că suspendarea în luna iunie a licitaţiei trimestriale pentru electricitatea necesară clienţilor beneficiari de serviciul universal, categorie care include clienţii casnici şi firmele mici, aferentă trimestrului al treilea al acestui an, a fost motivată prin faptul că nu ar fi fost îndeplinite condiţiile necesare desfăşurării acesteia, iar varianta alternativă, de anulare a licitaţiei, ar fi putut genera o creştere semnificativă a facturilor.


Ultimele stiri
Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”

Nicușor Dan anunță blocaj în rezolvarea crizei politice, după discuțiile cu liderii fostei coaliții: „De marţi până azi,…

SUA suspendă temporar sancțiunile impuse Venezuelei pentru a permite operațiunile de salvare după cele două cutremure devastatoare