Confidenţialitate


Guvernatorul Tokyo, demisie ca urmare a unui scandal privind cheltuielile publice


Guvernatorul Tokyo, demisie ca urmare a unui scandal privind cheltuielile publice

Presa japoneză susţine că Yoichi Masuzoe va lua miercuri decizia de a se retrage din funcţia de guvernator al zonei metropolitane Tokyo, ca urmare a presiunilor publice iscate de un scandal privind cheltuirea banilor publici. Demnitarul este acuzat că s-a folosit de fondurile publice pentru a plăti vacanţe pentru familia sa, pentru a achiziţiona opere de artă sau benzi desenate, scrie BBC.

De asemenea, dacă Masuzoe nu-şi anunţă demisia, acesta ar putea să fie eliminat prin moţiune de cenzură de către aleşii locali.

Scandalul privind cheltuirea fondurilor publice pentru plăcerile personale ale guvernatorului are loc înainte de alegerile pentru camera superioară a legislativului japonez.

Demisia lui Masuzoe ar putea să pună la risc şansele de victorie ale premieruluI Shinzo Abe.

Predecesorul său, Naoki Inose, a demisonat în 2013 ca urmare a unui scandal privind finanţarea Jocurilor Olimpice din Tokyo, programate pentru vara lui 2020.

Între timp, steagul olimpic va fi cel mai probabil acceptat de un guvernator interimar, la finalul Olimpiadei de la Rio de Janeiro.


Ultimele stiri
Germania vrea ca TikTok să treacă sub control european în interiorul UE | AUDIO

Summitul B9: 16 delegaţii străine la nivel de şef de stat şi de guvern, la Palatul Cotroceni. Nicușor…

Irak şi Pakistan au încheiat acorduri energetice cu Iranul pentru transportul de petrol şi gaze prin strâmtoarea Ormuz…

România va accesa peste jumătate de miliard de euro prin noile granturi SEE şi norvegiene. Dragoş Pîslaru: cea…

Economia României a scăzut cu 0,2% în primul trimestru. Inflația în aprilie, peste 10%. Datele INS | AUDIO

Sibiu: Au fost reluate căutările copilului de cinci ani dispărut din Sebeșu de Jos | GALERIE FOTO

Acordul UE–Mercosur: prima ţară exclusă de UE din lista partenerilor comerciali din cauza nerespectării standardelor sanitare

Brazilia: Preşedintele elimină taxa pe achiziţiile de pe site-uri precum Shein sau Temu, înaintea alegerilor prezidenţiale

Eurovision 2026: zece țări, calificate în finală după prima semifinală. România intră în concurs joi | AUDIO

DEȘTEPTAREA: WhatsApp introduce abonamentul „WhatsApp Plus” pe iPhone. Ce funcții noi și ce preț are serviciul