Grupele Europa League: PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu, o va înfrunta pe Chelsea

Echipele care le-au eliminat pe FCSB și CFR Cluj în play-off-ul Europa League, Rapid Viena, respectiv Dudelange, și-au aflat adversarele din grupele competiției continentale.

Formația austriacă la care joacă Andrei Ivan a fost repartizată în grupa G, alături de Villareal, Spartak Moscova și Glasgow Rangers. Ajunsă în premieră în grupele unei competiții continentale, campioana Luxemburgului le va întîlni pe AC Milan, Olympiakos Pireu și Betis Sevilla.

Venită din preliminariile Champions League, echipa lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic a nimerit în grupă cu Chelsea, BATE Borisov din Belarus și campioana Ungariei, FC Vidi. Echipa românilor Moți, Keseru și Dragoș Grigore, Ludogoreț Razgrad, le va înfrunta pe Bayer Leverkusen, FC Zurich și AEK Larnaca iar Slavia Praga, formația la care joacă Alexandru Baluță, pe Zenit St. Petersburg, FC Copenhaga și Girondins de Bordeaux.

Prima etapă a grupelor Europa League se va disputa la 20 septembrie.

Componenţa grupelor Europa League:
Grupa A: Bayer Leverkusen (Germania), Ludogoreţ Razgrad (Bulgaria), FC Zurich (Elveţia), AEK Larnaca (Cipru).
Grupa B: RB Salzburg (Austria), Celtic Glasgow (Scoţia), RB Leipzig (Germania), Rosenborg Trondheim (Norvegia).
Grupa C: Zenit San Petersburg (Rusia), FC Copenhaga (Danemarca), Girondins de Bordeaux (Franţa), Slavia Praga (Cehia).
Grupa D: Anderlecht Bruxelles (Belgia), Fenerbahce Istanbul (Turcia), Dinamo Zagreb (Croaţia), Spartak Trnava (Slovacia).
Grupa E: Arsenal (Anglia), Sporting Lisabona (Portugalia), Qarabag Agdam (Azerbaidjan), Vorskla Poltava (Ucraina).
Grupa F: Olympiakos Pireu (Grecia), AC Milan (Italia), Betis Sevilla (Spania), F91 Dudelange (Luxemburg).
Grupa G: Villarreal (Spania), Rapid Viena (Austria), Spartak Moscova (Rusia), Glasgow Rangers (Scoţia).
Grupa H: Lazio (Italia), Olympique Marseille (Franţa), Eintracht Frankfurt (Germania), Apollon Limassol (Cipru).
Grupa I: Beşiktaş Istanbul (Turcia), KRC Genk (Belgia), Malmo FF (Suedia), Sarpsborg (Norvegia).
Grupa J: Sevilla FC (Spania), FC Krasnodar (Rusia), Standard Liege (Belgia), Akhisarspor (Turcia)
Grupa K: Dinamo Kiev (Ucraina), FC Astana (Kazahstan), Rennes (Franţa), Jablonec (Cehia).
Grupa L: Chelsea (Anglia), PAOK Salonic (Grecia), BATE Borisov (Belarus), Vidi (Ungaria).

 

 





Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS