Germania trece „la pas” de Slovacia

Reprezentativa pregătită de Joachim Low a ajuns în sferturile Campionatului European după o victorie autoritară, scor 3-0.

“Panzerele” au rezolvat meciul încă din prima repriză. Aflat la prima sa reușită la națională, Boateng a deschis scorul în minutul 8 iar Mario Gomez a punctat pentru 2-0 înainte de pauză.

În minutul 63 a înscris și Draxler. Nemții au avut și un penalty, în minutul 13, la scorul de 1-0. Ozil a ratat însă și a devenit astfel primul fotbalist german din istorie care irosește o lovitură de la unsprezece metri la un turneu final al Campionatului European.

Ajunsă în sferturile ediției din Franța fără gol primit, Germania va juca pentru calificarea în semifinale cu învingătoarea partidei Italia – Spania, care se joacă luni de la ora 19.00.