Germania – Portugalia 4-0

El a deschis scorul dintr-un penalty controversat in minutul 11 iar de la scorul de 2-0, din minutul 37, portughezii au ramas in 10, Pepe fiind eliminat – o noua decizie contestata. In schimb, arbitrul sarb Milorad Mazici le-a refuzat o lovitura de la 11 metri lusitanilor in repriza secunda.

Hummels a fost celalat marcator al Germaniei.

Situatia Portugaliei este destul de complicata dupa ce reprezentativa Statelor Unite a invins Ghana cu 2-1. Dempsey a marcat cel mai rapid gol de pana acum, in secunda 30; Andre Ayew a egalat in minutul 82 dar dupa numai 4 minute Brooks a inscris golul victoriei spre incantarea selectionerului Jurgen Klinsmann care a spus ca jucatorii lui lupta mereu pana la capat.

Aseara s-a inregistrat si prima remiza de la turneul final: Nigeria – Iran 0-0 in grupa in care Argentina a invins cu 2-1 Bosnia.

Sa mai spunem ca primul jucator sanctionat cu cartonas rosu direct, uruguayanul Maxi Pereyra a fost suspendat o singura etapa.