Gaz Metan – Dinamo: 3-2 în Liga 1

Etapa a 3-a a Ligii 1 s-a încheiat cu un meci spectaculos, cu 5 goluri. Dinamo a pierdut cu 2-3 în deplasare la Gaz Metan Mediaș.

Gazdele au deschis scorul prin Olaru în minutul 7, bucureștenii au egalat în minutul 32 prin Salomao și au trecut în avantaj în minutul 47 după reușita lui Moldoveanu. Ardelenii au revenit însă la conducere, înscriind de două ori în două minute, 56 și 58, autogol Mihai Popescu și golul lui Carlos Fortes.

Portughezul de 23 de ani a marcat al 3-lea meci la rând, iar Gaz Metan este acum lidera clasamentului, cu 7 puncte. Dinamo a căzut pe poziția a 8-a, cu 4 puncte.

Tot luni seară, în penultima partidă a rundei, FC Viitorul a învins-o cu 2-0 pe teren propriu pe FC Voluntari.

Constănțenii au deschis scorul prin Ionuț Vînă, care a transformat un penalty în minutul 69, după un henț în careu al lui Ivan Zgrablic.

Echipa lui Gică Hagi și-a mărit avantajul peste 10 minute, prin Denis Drăguș, golgeterul celor de la FC Viitorul, cu 5 goluri în 7 meciuri, dintre care 4 marcate în preliminariile Europa League.

Totodată, gruparea din Ovidiu a bifat prima victorie din această ediție a Ligii 1.