Gala Premiilor UNITER – luni, de la ora 21.00, la Teatrul Național București / NOMINALIZĂRI

Gala Premiilor UNITER – luni, de la ora 21.00, la Teatrul Național București / NOMINALIZĂRI

Ediția cu numărul XXIII a Galei Premiilor UNITER se desfășoară luni, 25 mai, de la ora 21.00, la Teatrul Național din București.

Din juriul care a făcut nominalizările pentru acest an fac parte criticii de teatru Monica Andronescu, Mircea Morariu şi Maria Zărnescu.

Iorgu Ianuși despre nominalizările pentru categoriile ”Cel mai bun actor în rol principal”, ”Cea mai bună actriță în rol principal” & ”Cel mai bun spectacol”:

Premiul de Excelenţă

Peter Brook – unul dintre cei mai importanți regizori de teatru din a doua jumătate a secolului XX – omagiu pentru aportul şi impactul spectacolelor sale asupra teatrului românesc

__________________________________________________________

Premiul pentru întreaga activitate

Categoria Actori: VLADIMIR JURĂSCU

Categoria Actriţe: MIHAELA ARSENESCU WERNER

Categoria Regizori: ALEXANDER HAUSVATER

Categoria Scenografie: CLARA LABANCZ

Categoria Critică şi istorie teatrală: MIRA IOSIF

__________________________________________________________

Uniunea Teatrală va acorda un premiu special Universităţii Naţionale de Artă Teatrală şi Cinematografică „I.L. Caragiale” din Bucureşti pentru ”Galele Absolvenţilor”

__________________________________________________________

Nominalizările făcute de juriul UNITER

Cel mai bun spectacol:

„De vânzare / For Sale”, un spectacol de Gianina Cărbunariu, Teatrul Odeon Bucureşti

„Mobilă şi durere”, direcţia de scenă Victor Ioan Frunză, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

„Omul cel bun din Seciuan”, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti

__________________________________________________________

Cel mai bun regizor:

Victor Ioan Frunză pentru spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Radu Nica pentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timişoara

Andrei Şerban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

__________________________________________________________

Cel mai bun scenograf:

Andrada Chiriac  pentru scenografia spectacolului „Cerere în căsătorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi

Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Iuliana Vîlsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

__________________________________________________________

Cel mai bun actor în rol principal:

Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”,  Teatrul Bulandra Bucureşti

Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

__________________________________________________________

Cea mai bună actriţă în rol principal:

Alexandra Fasolă pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucureşti

Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respiră adânc”, Teatrul Naţional Cluj-Napoca

Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara

__________________________________________________________

Cel mai bun actor în rol secundar:

Mihai Călin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti

Andrei Huţuleac pentru rolul Urechiatu΄ din spectacolul „Mobilă şi durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Bălcescu” Bucureşti

Georg Peetz pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timişoara

__________________________________________________________

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, producţie a Teatrului Foarte Mic Bucureşti în parteneriat cu Teatrul de Comedie

Ana Covalciuc pentru rolul Proprietăreasa din spectacolul  „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucureşti

Katalin Berekméri pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”

__________________________________________________________

Critică teatrală: Claudiu Groza; Doru Mareş; Ion Parhon

__________________________________________________________

Teatru radiofonic:

„Fantomele din Canterville”, după Oscar Wilde, scenariul şi regia artistică: Ilinca Stihi

„Henric al V-lea” de William Shakespare, adaptarea radiofonică: Domnica Ţundrea, regia artistică: Attila Vizauer

„Metamorfoza”, după Franz Kafka, scenariul şi regia artistică: Ion Andrei Puican

__________________________________________________________

 Teatru TV:

„Roman teatral (Însemnările unui nebun)”, după Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare şi regie: Vitalie Lupaşcu

„Vinovatul”, după Ion Băieşu, scenariul şi regia: Ion Gostin

„Zi că-ţi place !”, după Valentin Nicolau, adaptare şi regie: Cornel Mihalache

__________________________________________________________

Premiul UNITER pentru Debut:

Vlad Nemeş pentru rolul M din spectacolul „Cockoşi”, Teatrul ACT Bucureşti

Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul „Eşti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Râmnicu-Vâlcea

Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, producţie a Teatrului Foarte Mic Bucureşti în parteneriat cu Teatrul de Comedie