Franţa, calificare cu emoţii in sferturile Euro 2016

Antoine Griezmann a fost eroul Franței în meciul din optimi cu Irlanda, cîștigat de gazda turneului final cu 2-1.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 2, cînd Robbie Brady a transformat o lovitură de la unsprezece metri acordată în urma unui fault comis de Pogba. A fost cel mai rapid gol din penalty din istoria Campionatului European.

Franța a întors rezultatul după pauză, cu ajutorul lui Griezmann. Atacantul lui Atletico Madrid a reușit o dublă rapidă, cu cele două goluri marcate în minutele 58 și 61.

Naționala pregătită de Didier Deschamps va juca în sferturi cu învingătoarea partidei de luni dintre Anglia și Islanda.

Ascultă online Europa FM / Descarcă gratuit aplicaţia Europa FM pentru Android sau aplicaţia Europa FM pentru iOS