Confidenţialitate



Fragmentarea PNL. Cătălin Predoiu și alți liberali se opun intrării PNL în opoziție, în ciuda poziției majoritare a partidului | AUDIO


Fragmentarea PNL. Cătălin Predoiu și alți liberali se opun intrării PNL în opoziție, în ciuda poziției majoritare a partidului | AUDIO

Sursa foto: Inquam Photos / Codrin Unici

După ce ieri Executivul Bolojan a căzut la votul pe moțiunea de cenzură, PNL a anunțat că merge în opoziție. Decizia a fost luată prin vot de conducerea partidului. Un grup din conducere, printre care Cătălin Predoiu, a ieșit din sală, spre finalul ședinței interne.

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Biroul Politic Naţional al PNL a decis – cu o largă majoritate – să nu se facă alianţă cu PSD pentru o nouă guvernare.

Au fost doar 10 abțineri, a anuntat europarlametarul Gheorghe Falcă.

„Astăzi, PNL a luat o decizie: nu vom guverna cu PSD-ul. Eu sunt un om creștin, dar dacă mă scuipă cineva pe față, nu-i fac rău, dar nu stau lângă el”, a declarat europarlametarul PNL Gheorghe Falcă.

Potrivit HotNews, care citează surse, votul pentru intrarea în opoziție a fost adoptat în unanimitate cu 50 de voturi, însă patru liberali nu au votat. Cei patru ar fi – potrivit jurnaliștilor de la Hotnews.ro – Cătălin Predoiu, care a plecat înaintea declarațiilor de presă, Nicoleta Pauliuc, Hubert Thuma și Toma Petcu. Toți se opun intrării în opoziție și nu exclud reluarea negocierilor cu PSD.

Cătălin Predoiu spunea ieri pe holurile parlamentului, răspunzând întrebărilor jurnaliștilor că PNL trebuie să continue guvernarea.

„Opinia mea este că trebuie să cântărim în acest moment și să luăm cea mai bună decizie. cea mai bună decizie pentru PNL este să continue guvernarea”, a spus prim-vicepreședintele PNL, Cătălin Predoiu.

Potrivit deciziei de aseară a conducerii PNL, liberalii consideră că PSD a acționat „în mod iresponsabil în acest context dificil pentru România” și nu mai este un partener credibil pentru PNL în procesul de formare a unui nou guvern.


Ultimele stiri
Vaslui: Accident la trecerea de cale ferată din Tutova. Un autotren s-a ciocnit cu un tren InterRegio |…

INS: Veniturile gospodăriilor au crescut cu 13,6% în 2025. Pntru ce alocă românii cei mai mulți bani lunar…

Iaşi: Aproximativ 50 persoane, evacuate din Palas Campus după izbucnirea unui incendiu la o cafenea. Nu sunt victime

Social-democrații se reunesc astăzi pentru a stabili pașii pe care îi vor urma în procesul de formare a…

Cum sprijină ENGIE companiile în tranziția către energie verde, într-un context energetic tot mai complex (P)

Ziua Iei, sărbătorită astăzi în muzeele din întreaga țară prin expoziții dedicate portului tradițional | GALERIE FOTO

Germania: traficul feroviar a fost „paralizat” din cauza unei probleme tehnice la sistemele de radiocomunicații | AUDIO

5 tipuri de polistiren disponibile la MatHaus și ce trebuie să știi despre ele (P)

Tribunalul București judecă astăzi contestația lui Ciprian Ciucu față de controlul judiciar dispus de DNA | AUDIO

Arad: cinci angajați ai CFR, reținuți de anchetatori după ce ar fi furat combustibil dintr-un depou din zona…