Confidenţialitate


Fostul președinte american Donald Trump, pus sub acuzare


Fostul președinte american Donald Trump, pus sub acuzare

Donald Trump a fost inculpat penal într-un caz de cumpărare a tăcerii unei actriţe porno în 2016.

Decizia aparține unui tribunal din New York.

Este primul fost președinte american care este pus sub acuzare de un mare juriu.

În replică, fostul preşedinte Donald Trump reclamă “o persecuţie politică şi o ingerinţă în alegerile” prezidenţiale din 2024, la care speră să obțină o candidatură.

Ioana Brustur Căpitanu:

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

 Fostul lider de la Casa Albă – unde de altfel Donald Trump își propunea să revină după alegerile prezidenţiale din 2024 –  ar urma să fie acuzat oficial de procurorul districtual din Manhattan că ar fi plătit-o cu 130.000 de dolari pe actriţa de filme porno Stormy Daniels cu scopul de a-i cumpăra tăcerea în legătură cu o presupusă aventură extraconjugală petrecută cu zece înainte, în 2006.

Procuratura din Manhattan l-a contactat pe avocatul lui Trump pentru a aranja apariţia sa în faţa instanţei.

În replică, Donald Trump i-a acuzat pe democraţi că sunt responsabili pentru această inculpare, o premieră pentru un preşedinte al Statelor Unite.

“Este o persecuţie politică şi un amestec într-o alegere cum nu s-a mai văzut în istorie”, a declarat fostul lider de la Casa Albă.

Reacții au venit și din tabăra republicană. Unele voci i-au luat apărarea.

“Poporul american nu va tolera această nedreptate”, a spus preşedintele republican al Camerei Reprezentanţilor.  Iar rivalul republican al lui Donald Trump, Ron DeSantis a spus că inculparea fostului președinte este “contrară valorilor Americii”.

Donald Trump a declarat, înainte de a fi inculpat, că își va continua campania pentru nominalizarea Partidului Republican dacă va fi acuzat de o infracțiune.

(Sursa foto: Shutterstock)


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”