Final spectaculos de etapă în Bundesliga

Etapa a 27-a a campionatului de fotbal al Germaniei, competiţie disputată fără spectatori din cauza pandemiei, s-a încheiat cu un meci cu un final dramatic.

FC Koln a obținut în ultimele minute o remiză în partida de pe teren propriu cu Fortuna Dusseldorf, terminată cu scorul de 2-2.

Fortuna a condus cu 2-0 până în minutul 88, prin golurile lui Karaman şi Erik Thommy, dar la 1-0, gazdele au ratat un penalty.

FC Koln a redus diferența prin Anthony Modeste în minutul 88 şi a egalat în prelungiri, cu reușita lui Cordoba.

Koln are acum 34 de puncte şi ocupă locul al 10-lea, iar Dusseldorf rămâne pe poziția a 16-a, de baraj.

Tot duminică, Leipzig a surclasat-o cu 5-0 pe Mainz, iar Schalke a fost depășită cu 3-0 de Augsburg.

Meciurile de sâmbătă au avut urmatoaree rezultate:

Bayern Munchen – Eintracht Frankfurt: 5-2

Borussia Moenchengladbach – Bayer Leverkusen: 1-3

Wolfsburg – Borussia Dortmund: 0-2

Freiburg – Werder Bremen: 0-1

Paderborn – Hoffenheim: 1-1

Vineri, în derby-ul capitalei, Hertha a învins-o pe Union Berlin cu 4-0.

Prima în clasament este Bayern Munchen, cu 61 de puncte, urmată de Borussia Dortmund, cu 57 și RB Leipzig, cu 54 de puncte

Marele rivale Bayern Munchen şi Borussia Dortmund se vor întâlni marţi, în următoarea etapă, confruntare în care s-ar putea decide câştigătoarea titlului din Bundesliga.