Festivalul Olimpic al Tineretului European: Aur și record pentru România în proba de ștafetă feminină mixtă la atletism

România adună medalie după medalie la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Maribor, Slovenia.

Echipa țării noastre a câștigat, sâmbătă, aurul în proba de ștafetă feminină mixtă și a doborât și recordul la această probă.

Bianca Maria Tița, Ștefania Balint, Maria Denisa Capota și Ștefania Uță au reprezentat România în proba de ștafetă feminină mixtă 100x200x300x400 m și au obținut aurul la finalul unei curse extraordare.

Vedeta cursei a fost Ștefania Uță, o atletă în vârstă de 16 ani, care a alergat ultimii 400 de metri. Ea preluat ștefeta de pe locul 4, după primii 300 de metri parcurși era pe locul 3, dar pe ultima sută de metri le-a depășit pe sportivele din Italia și Cehia aflate în fața ei și a obținut aurul.

La Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Maribor, Ștefania Uță mai obținuse o medalie: a câștigat argintul în proba de 400 de metri garduri. Cu 56.31 secunde, a doborât recordul național atins în Ionela Tîrlea în 1993. (56.42 secunde)

(Sursa foto: Facebook COSR)