FCSB – Juventus: 4-0 în Liga 1

FCSB a învins-o clar, cu 4-0 pe Juventus Colentina, pe Arena Națională, în etapa a 20-a a Ligii 1.

La pauză a fost 0-0, apoi Florin Tănase a reușit o dublă în minutele 54 și 78, Harlem Gnohere a punctat și el în minutul 80 deviind involuntar un șut care nu era cadrat pe poartă, iar Constantin Budescu a închis tabela în prelungiri cu o execuție spectaculoasă – a trimis mingea în plasă direct din corner.

Ultima clasată, Juventus a avut și ea două bare, la șuturile lui Valentin Bărbulescu și Cătălin Țîră.

După această victorie, FCSB a revenit pe locul al 2-lea în clasament, iar gruparea din Colentina a primit 9 goluri în ultimele două etape, fără să marcheze niciunul.

Deasemenea, formația lui Nicolae Dică are cel mai bun atac, cu 40 de goluri înscrise, iar cea pregătită de Marin Barbu cea mai slabă defensivă, cu 40 de goluri încasate.

Tot duminică seară, CSM Poli Iași a învins-o pe Astra Giurgiu cu 1-0 (0-0), gol reușit de Andrei Cristea în minutul 68.
Moldovenii au bifat a 3-a victorie consecutivă pe teren propriu în Liga 1.