FCSB – Chiajna: 0-1, în Liga 1

Surpriză în Liga 1 – vicecampioana FCSB a pierdut acasă în fața Concordiei Chiajna, 0-1, în etapa a 11-a.

În partida jucată la Voluntari, golul victoriei ilfovenilor a fost marcat de Paul Batin în minutul 60. FCSB rămâne lideră, cu 21 de puncte, cu unul mai mult decât CFR Cluj, iar Chiajna – antrenată de Dorinel Munteanu, se află pe poziția a 10-a, având 14 puncte. Roș-albaștrii au pierdut primul meci pe teren propriu în Liga 1, după 2 ani și jumătate.

Tot duminică, Gaz Metan Mediaș a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Sepsi OSK Sf. Gheorghe. Oaspeții au deschis scorul prin Yasin Hamed în minutul 31, dar mediesenii au egalat prin Iulian Cristea în minutul 38 și au punctat pentru victorie în minutul 89, gol marcat de portughezul David Caiado.

Gaz Metan are patru victorii în ultimele cinci etape.

În fine, Dunărea Călărași a încheiat la egalitate, 1-1 cu FC Voluntari. Gazdele au deschis scorul prin senegalezul Mediop Ndiaye în minutul 34, iar gruparea din Voluntari a egalat prin portughezul Ricardinho în minutul 84.

FC Voluntari rămâne pe ultimul loc, fără victorie, bifând 4 remize în ultimele 5 runde.