FCSB, CFR și Craiova – victorii în Liga 1

Echipele favorite au obținut victorii în etapa a 4-a a Ligii 1.

FCSB a învins-o cu 3-1 în deplasare pe Gaz Metan Mediaș, după ce a fost condusă cu 1-0 prin golul lui Boubacar Fofana din minutul 31. Oaspeții au egalat în minutul 50 prin Olimpiu Moruțan. Gnohere a marcat în minutul 63, apoi a pasat decisiv la golul lui Coman din minutul 83.

Campioana CFR Cluj a trecut cu 2-1, tot în deplasare, de FC Voluntari. Francezul Aissa Laidouni a deschis scorul pentru ilfoveni în minutul 12 din penalty, după un fault în careu al lui Adam Lang.

Alex Ioniță 2 a restabilit echilibrul în minutul 34, iar George Tucudean a puncat și el în minutul 84, din pasa lui Billel Omrani.
Ardelenii au urcat pe primul loc, iar FC Voluntari este pe ultima poziție, cu un singur punct din 4 meciuri.

În fine, Universitatea Craiova a câștigat cu 3-1 pe terenul nou-promovatei Dunărea Călărași.

Alexandru Mitriță și-a trecut în cont o “dublă” în minutele 53 din penalty și 73, pentru olteni a mai înscris Matteo Fedele în minutul 45, iar reușita adversarilor îi aparține lui Ndiaye Mediop, care a înscris în minutul 63.

Este prima victorie a formației din Bănie în acest sezon, iar Craiova a egalat-o pe Dunărea Călărași, având tot 5 puncte.