FCSB – CFR Cluj: 1-1 în Liga 1

Derby-ul etapei a 7-a din play-off-ul Ligii 1, între FCSB și CFR Cluj s-a terminat la egalitate: 1-1, pe Arena Națională.

A fost pentru a 4-a oară în acest sezon când cele două rivale au remizat cu același scor, de 1-1.

Ardelenii au deschis scorul prin croatul Damjan Djokovic în minutul 76, cu un șut fără preluare de la marginea careului, lângă bară.

FCSB a egalat în prelungiri, când fundașul Bogdan Planic, care a evoluat pe final ca vârf, a trimis în plasă o centrare de la Denis Alibec.

Formația antrenată de Nicolae Dică a ajuns la 14 etape consecuție fără înfrângere, bifând 9 victorii și 5 egaluri.
Deasemenea, CFR n-a pierdut de 11 runde, în care a înregistrat 5 victorii și 6 egaluri.

Tot duminică, în play-out, Gaz Metan Mediaș a învins-o pe FC Botoșani cu 2-1.

Golurile ardelenilor au fost marcate de venezueleanul Mario Rondon și Marius Constantin, iar pentru moldoveni a înscris Mircea Axente.
În sezonul regulat, fiecare dintre ele câștigase acasă cu 1-0.