FCSB a fost eliminată din Europa League

FCSB a pierdut cu 1-5 la Roma returul cu Lazio și a ratat calificarea în optimile Europa League.

Vicecampioana României a fost surclasată la toate capitolele de echipa italiană, care a condus cu 3-0 la pauză după “dubla” lui Immobile în minutele 7 și 43 și reușita lui Bastos din minutul 35.

După pauză, Felipe Andreson a punctat și el în minutul 50, pentru ca Ciro Immobile să bifeze “tripla” în minutul 71.

Golul de onoare a fost marcat pentru FCSB de Gnohere, în minutul 82, când francezul a șutat în portar, iar mingea respinsă l-a lovit în piept și a intrat în plasă.

FCSB câștigase cu 1-0 la București prin golul marcat tot de Harlem Gnohere.

UPDATE: Celelalte 15 echipe calificate în optimile Ligii Europa sunt Atlético Madrid, Arsenal, Athletic Bilbao, Borussia Dortmund, ŢSKA Moscova, Dinamo Kiev, Olympique Lyon, RB Leipzig, Lokomotiv Moscova, Olympique Marseille, AC Milan, RB Salzburg, Sporting Lisabona, Viktoria Plzen şi Zénit Sankt Petersburg. Tragerea la sorţi  este programată vineri.