FC Voluntari – U Craiova: 1-5 în Liga 1

Universitatea Craiova a realizat scorul etapei, în ultimul meci al runei a 6-a din Liga 1: 5-1 în deplasare la FC Voluntari.

“Omul meciului” a fost Nicușor Bancu, autorul unei “triple” pentru olteni, în minutele 24, 41 și 88. Celelalte goluri ale formației din Bănie au fost marcate de Renaot Kelic în minutul 27 și Alexandru Mitriță în minutul 39, iar pentru ilfoveni a punctat Aissa Laidouni în minutul 85, din penalty.

Universitatea Craiova are acum 8 puncte și urcă pe locul al 6-lea, iar FC Voluntari a înregistrat a 5-a înfrângere în 6 runde, rămânând pe ultima treaptă a clasamentului, cu un singur punct.

Tot luni seară, AFC Botoșani a remizat 0-0, acasă cu Sepsi OSK Sf. Gheorghe.

Moldoveni au 4 meciuri fără victorie, iar cu 7 puncte se află pe locul al 8-lea. Sepsi merge mai bine: a primit doar 4 goluri în acest sezon și cu 8 puncte este pe poziția a 6-a în ierarhia Ligii 1.