FC Voluntari și Csikszereda sunt în optimile Cupei României

FC Voluntari și Csikszereda Miercurea Ciuc sunt primele două echipe calificate marți în optimile Cupei României la fotbal.

În faza șaisprezecimilor, formația ilfoveană, ultima clasată din Liga 1, a învins-o cu 2-1 pe FC Botoșani, pe teren propriu.

Pentru gazde au marcat francezul Abdelhak Belhameur, în minutul 38 și Alex Tudorie în minutul 41, iar golul moldovenilor l-a înscris în primul minut al părții secunde Sebastian Chitoșcă.

FC Botoșani a jucat însă în 9 aproape o repriză, după ce Piftor și Miron au fost eliminați în minutele 52 și 54.

A fost prima victorie a lui FC Voluntari în acest sezon, după ce în Liga 1 a adunat doar 3 puncte din 3 egaluri.

Csikszereda a învins-o tot cu 2-1 pe ACS Energeticianul. Harghitenii au punctat prin Mitra în minutul 31 și Magyari în minutul 73, iar pentru adversari a marcat Vlad Rusu, în minutul 71, din penalty.

Tot marți, Universitatea Craiova merge la Sportul Snagov, ASU Poli Timișoara joacă acasă cu Sepsi Sfântu Gheorghe, iar Dacia Unirea Brăila o primește pe Dinamo, la care Claudiu Niculescu va debuta pe banca tehnică.