FC Voluntari rămâne în Liga 1

Echipa ilfoveană și-a asigurat matematic rămânerea în primul eșalon, după ce a învins-o luni, cu 2-1, pe FC Hermannstadt, în etapa a 13-a din play-out.

Formația pregătită de Cristiano Bergodi a deschis scorul prin Gabriel Deac în minutul 17, însă sibienii au egalat în minutul 75, prin togolezul Juvhel Tsoumou, deși au evoluat în 10 din minutul 50, după eliminarea austriacului Offenbacher. Victoria Voluntariului a fost adusă în minutul 82 de Popadiuc.

FC Hermannstadt rămâne penultima în clasament și în ultima etapă va trebui să o învingă pe Dunărea Călărași, pentru a nu retrograda direct.

Tot luni seară, de la ora 21:00, Dinamo joacă în deplasare la FC Botoșani, într-un meci fară miză, ambele având asigurată menținerea în Liga 1.