Înfrângere pentru FC Viitorul și victorie pentru CFR în Liga 1

Campioana României, FC Viitorul își continuă căderea, iar CFR Cluj se detașează în fruntea clasamentului Ligii 1.

Echipa lui Gică Hagi a pierdut cu 0-2 pe teren propriu cu CSU Craiova, în etapa a 7-a. Ambele goluri ale oltenilor au fost marcate de Mitriță, în minutele 27 și 71.

FC Viitorul se află acum pe locul al 11-lea, cu doar 5 puncte în 7 partide, având o singură victorie de la începutul sezonului.

CFR Cluj a trecut, tot duminică, cu 2-0 de FC Voluntari și a ajuns la a 6-a partidă câștigată în acest tur de campionat. Golurile ardelenilor au fost marcate de Omrani și Urko Vera în prima repriză, iar formația antrenată de Dan Petrescu s-a detașat la 4 puncte de Craiova și FCSB, aflate pe podium la egalitate, cu câte 15 puncte.

Pe locul secund ar putea urca luni FC Botoșani, care are 13 puncte și va juca acasă cu Chiajna, de la ora 18:30.

A 7-a etapă se încheie luni seară cu meciul DinamoSepsi Sfântu Gheorghe, la ora 21:00.