FC Liverpool – AS Roma: 5-2 în Liga Campionilor

FC Liverpool a făcut un pas mare spre finala Ligii Campionilor, după ce a învins-o cu 5-2 pe AS Roma pe Anfield Road, în prima manșă a semifinalelor.

Jucătorul meciului a fost atacantul egiptean Mohamed Salah, transferat de englezi anul trecut chiar de la italieni. El a reușit să înscrie două goluri și a dat două pase decisive.

Salah a marcat în minutele 36 și 45, apoi au mai punctat Sadio Mane în minutul 56 și Roberto Firmino tot de două ori, în minutele 61 și 69.

Pentru Roma au marcat Edin Dzeko în minutul 81 și Diego Perotti în minutul 85 din penalty.

Returul se va juca săptămâna viitoare, pe Stadio Olimpico, iar AS Roma speră că poate să întoarcă din nou scorul, cum a reușit în sfertul de finală cu FC Barcelona, când a pierdut cu 1-4 în tur și a câștigat cu 3-0 în retur.

Miercuri seară, în Germania, Bayern Munchen o primește pe Real Madrid în cealaltă semifinală.

Finala Ligii Campionilor va avea loc la 26 mai, la Kiev.