FC Botoșani s-a calificat în semifinalele Cupei României

FC Botoșani este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o cu 3-2 după prelungiri pe CSM Poli Iași, într-un meci foarte spectaculos.

Scorul a fost deschis abia în minutul 89 de botoșăneni prin Golubovici, dar căpitanul iesenilor – Andrei Cristea a egalat la faza următoare și a dus partida în prelungiri.

Gazdele au revenit în avantaj în minutul 94 din penalty – Mihai Roman transformând lovitură de pedeapsă obținută de Cucu.

Poli Iași a egalat tot prin Andrei Cristea în minutul 106, iar victoria lui FC Botoșani a fost adusă de Axente, dintr-o altă lovitură de la 11 m, în minutul 110.

Amintim, partida de la Botoșani a fost amânată în urmă cu două săptămâni, din cauza condițiilor meteo nefavorabile.

În semifinalele Cupei României s-au mai calificat Gaz Metan Mediaș, AFC Hermannstadt și CSU Craiova.