FC Barcelona și Borussia Dortmund s-au calificat în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona a reușit un meci care va intra în istoria Champions League cu o răsturnare spectaculoasă de scor în fața lui Paris Saint-Germain. Catalanii i-au învins cu 6-1 în returul optimilor pe francezii care câștigaseră cu 4-0 prima manșă pe teren propriu. Barca a avut mai întâi 3-0 până în minutul 50, prin reușitele lui Suarez, Kurzawa (autogol) și Messi din penalty. Cavani redus diferența în minutul 62, apoi Neymar a făcut 4-1 în minutul 88 și tot el a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 91. Sergi Roberto a adus calificarea în al 5-lea minut de prelungiri.

Tot miercuri s-a calificat în sferturi și Borussia, care a învins-o cu 4-0 la Dortmund pe Benfica Lisabona, după ce pierduse cu 0-1 în Portugalia. Aubameyang a reușit o triplă pentru nemți, alături de Pulisic.