FC Barcelona și Bayern Munchen sunt ultimele două calificate în sferturile Ligii Campionilor

FC Barcelona a ajuns pentru a 11-a oară consecutiv în sferturile Champions League, după ce a învins-o cu 3-0 pe Chelsea, cu care remizase în tur la Londra, 1-1.

În partida jucată pe “Camp Nou”, pentru catalani au marcat Messi de două ori în minutele 3 și 63, și Dembele în minutul 20, după o pasă primită tot de la argentinian.

Leo Messi a ajuns astfel la 100 de goluri înscrise în Liga Campionilor și s-a apropiat din nou de Cristiano Ronaldo.

Bayern Munchen a învins-o cu 3-1 în deplasare pe Beșiktaș, de care trecuse și în Germania cu 5-0.

La Istanbul, pentru bavarezi au marcat Alcantara și Sandro Wagner, plus un autogol al lui Gonul, iar reușita de onoare a turcilor i-a aparținut brazilianului Vagner Love.