FC Barcelona – FC Sevilla 5-4

FC Barcelona a cucerit Superupa Europei la capătul un meci fabulos , încheiat după prelungiri, aseară la Tbilisi.
Show-ul a început încă din minutul 3 când Banega a transformat excelent o lovitură liberă de la 20 de metri pentru deținătoarea trofeului Europa League. Barca a reacționat instantaneu, Messi a înscris și el direct din lovitură liberă, dar de două ori și în minutul 16 rezultatul era deja răsturnat pentru ca până la pauză să ia amploare după golul lui Rafinha. În debutul reprizei secunde Luis Suarez a făcut 4-1. Sevilla nu a abandonat și a marcat de 3 ori în interval de 25 de minute -€“ Reyes, Gameiro din penalty și noul venit Konoplianka în minutul 81.  4-4 !
Golul victoriei Barcelonei a venit cu 5 minute înainte de a se ajunge la lovituri de departajare. Beto a respins în față două șuturi succesive ale lui Messi din afara careului iar Pedro a împins mingea în poartă.
Barca câștigă pentru a 5-a oară Supercupa Europei și o egalează la numărul de trofee pe AC Milan.