FC Barcelona este campioana Spaniei

FC Barcelona a cucerit al 26-lea titlu de campioană din istoria clubului, după ce a câștigat cu 4-2 în deplasare la Deportivo la Coruna, care a retrogradat după această înfrângere.

Catalanii au deschis scorul în minutul 7 prin Coutinho. Messi a mărit diferența în minutul 38, iar până la pauză Perez a micșorat distanța.

Colak a egalat în minutul 68, dar apoi Lionel Messi a punctat de încă două ori, în minutele 82 și 85.

La Deportivo, antrenorul Clarence Seedorf l-a folosit pe atacantul Florin Andone doar dn minutul 86.

Barca este matematic campioană, Atletico Madrid ocupă deocamdată locul al 2-lea cu 75 de puncte, iar Real Madrid este a 3-a, cu 71 de puncte.

Amintim, FC Barcelona a câștigat în acest sezon și Cupa Spaniei, învingând-o în finală pe FC Sevilla cu 5-0.