Eurobasket 2017: România a pierdut primul meci

Naţionala masculină de baschet a României a pierdut meciul de debut al Grupei C de la Cluj, în faţa Cehiei, cu 83-68.

“Tricolorii” au condus în câteva rânduri în primele două sferturi, dar după pauza mare oaspeţii au preluat iniţiativa.
Cel mai bun marcator al României a fost Vlad Moldoveanu cu 24 de puncte, iar de la cehi Hruban a reuşit 25 de puncte şi Satoransky, 20. La meci au asistat peste 6.000 de fani ai României, iar cehii au avut doar câteva zeci de suporteri.

În primele două meciuri ale zilei din Grupa C, Croaţia a învins Ungaria cu 67-58 şi Spania a trecut de Muntenegru cu 99-60.

Sâmbătă, România va întâlni Croaţia de la ora 20:30, iar partida cu Spania este programată luni seară.

Turneul final al Campionatului European de baschet masculin are loc între 31 august şi 17 septembrie în România, Finlanda, Israel şi Turcia.

Primele patru clasate în fiecare din cele patru grupe se vor califica în optimi. Naţionala României a ajuns la acest turneu final pentru că este una din cele patru gazde.

Ultima participare a naţionalei României la un Campionat European a fost în 1987, în Grecia, când a ocupat locul al 12-lea, ultimul. Campioană europeană en-titre este Spania, care are 12 medalii continentale, din care 3 de aur, titlul mondial în 2006, plus 4 medalii olimpice.