EURO 2020: Spania, în sferturi după ce a învins Croaţia cu 5-3

Naționala de fotbal a Spaniei s-a calificat dramatic în sferturile de finală ale EURO 2020, luni, după ce a învins selecționata Croaţiei cu scorul de 5-3 (1-1, 3-3).

Confruntarea de pe Stadionul Parken din Copenhaga a avut nevoie de prelungiri.

Echipa pregătită de Luis Enrique s-a impus meritat în cea mai spectaculoasă partidă de până acum de la EURO 2020 şi una dintre cele mai frumoase din istoria competiţiei.

Croaţia a deschis scorul în minutul 20 după autogolul lui Pedri, la gafa uluitoare a portarului Unai Simon, care nu a fost atent la pasa înapoi trimisă de coechipierul său.

Spania a egalat în minutul 38 prin Pablo Sarabia, care a trimis în poartă mingea respinsă de portarul Dominik Livakovic la şutul lui Jose Gaya.

Spania s-a deprins la 3-1 după golurile lui Cesar Azpilicueta (’57) şi Ferran Torres (’77), însă Croaţia a revenit cu golurile lui Mislav Orsic (’85) şi Mario Pasalic (’90+2).

În prelungiri, ibericii au mai înscris prin Morata (‘100) şi Oyarzabal (‘103).

În sferturi, Spania va evolua cu învingătoarea meciului dintre Franţa şi Elveţia, programat de la ora 22.00, pe Arena Naţională.