EURO 2020: Italia, prima finalistă

Naționala Italiei s-a calificat în finala Campionatului European de Fotbal, marţi seara, după ce a învins selecționata Spaniei, scor 4-2, pe Stadionul Wembley din Londra.

La finalul celor 90 de minute regulamentare de joc și după cele două reprize de prelungiri, scorul a fost 1-1.

Italienii au deschis scorul prin Federico Chiesa (’60). Ibericii au restabilit egalitatea prin Alvaro Morata (’80).

La loviturile de departajare, pentru Italia au transformat Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho şi a ratat Locatelli

În schimb, pentru Spania au transformat Moreno şi Alcantara şi au ratat Olmo şi Morata.

Pentru Italia este a zecea finală la un turneu major (Cupă Mondială sau EURO), doar Germania având mai multe dintre echipele europene (14). În schimb, pentru Spania este prima semifinală pierdută.

Italia a ajuns la 33 de meciuri consecutive fără eşec (27 victorii, 6 egaluri), ultima înfrângere datând din septembrie 2018 (în faţa Portugaliei).

Squadra Azzurra şi Spania se vor mai înfrunta o dată anul acesta, pe 6 octombrie, la Milano, în semifinalele Ligii Naţiunilor.

În cea de-a doua semifinală, Anglia și Danemarca se vor confrunta miercuri, de la ora 22.00.