Espanyol pierde din nou la scor

Costel Gâlcă a suferit o nouă înfrîngere grea pe banca lui Espanyol Barcelona, 0-3 pe teren propriu cu o altă codașă, Betis Sevilla.

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 10 iar la jumătatea primei reprize conduceau deja cu 2-0.

Espanyol venea după două victorii consecutive iar acum este din nou amenințată, la doar două puncte de zona retrogradării. De menționat că lui Gâlcă i-au lipsit săptămâna aceasta de la antrenamente 8 jucători, care au suferit o gastroenterită.

Tot joi, în etapa a 27-a din Primera Division, FC Barcelona s-a impus cu 5-1 pe terenul lui Rayo Vallecano. Messi a reușit încă un hattrick, al 35-lea al carierei și a pătruns în top 20 al celor mai buni marcatori din toate timpurile, cu 522 de goluri.

Barcelona a doborât un record de invincibilitate: are 35 de meciuri la rând fără înfrângere în Spania.