Emanuel Gyenes a intrat în Top 20 la Raliul Dakar

Motociclistul român Emanuel Gyenes a terminat pe locul al 20-lea penultima etapă a celui mai cunoscut raly-raid din lume, Dakar. Pilotul sătmărean a urcat astfel pe locul al 19-lea în clasamentul general și are astfel șanse să se apropie de performanța de anul trecut, când s-a clasat al 14-lea.

Runda a 11-a s-a desfășurat între San Juan și Rio Cuarto în Argentina și a fost câștigată de spaniolul Joan Barreda Bort de la Honda, urmat de portughezul Paulo Gonçalves tot de la Honda și francezul Adrien Van Beveren pe o Yamaha.

Mani Gyenes călărește un KTM, la fel ca liderul ierarhiei generale, britanicul Sam Sunderland.

Celălalt motociclist român prezent în marea cursă sud-americană, brașoveanul Marcel Butuză, este abia pe poziția a 71-a în clasament. Ultima etapă a Raliului Dakar va avea loc sâmbătă noapte spre duminică, între Rio Cuarto și Buenos Aires.