După 20 de ani, România se califică la turneul final al Campionatului European “under 21”

Echipa naţională de tineret a României a învins cu scorul de 4-0 (3-0) reprezentativa Liechtensteinului, în Grupa a VIII-a a preliminariilor, calificându-se după mai bine de 20 de ani la turneul final al Campionatului European Under 21.

România a participat ultima dată în 1998, când a organizat turneul final.

“Tricolorii mici” mai aveau nevoie de un singur punct cu cea mai slabă echipă a grupei. Golurile a fost marcate de George Pușcaș în minutele 14 și 39, Ianis Hagi din lovitură liberă în minutul 25 și Adrian Petre în minutul 78.

România a început campania de calificare cu Daniel Isăilă ca selecționer, iar în ultimele 4 partide a fost pregătită de Mirel Rădoi.

În clasamentul final, românii au ocupat primul loc, neînvinși, cu 24 de puncte, urmați de Portugalia cu 22 puncte, Bosnia-Herțegovina cu 18 puncte, Țara Galilor cu 13, Elveția cu 10 puncte și Liechtenstein fără niciun punct.

Campionatul European sub 21 de ani se va disputa în perioada 16-30 iunie 2019, în Italia și San Marino.