Confidenţialitate


Dosarul Nordis: Laura Vicol și Vladimir Ciorbă au ajuns la ICCJ, unde se judecă contestațiile depuse de inculpați față de măsura arestului preventiv. Procesul a început la 14:00


Dosarul Nordis: Laura Vicol și Vladimir Ciorbă au ajuns la ICCJ, unde se judecă contestațiile depuse de inculpați față de măsura arestului preventiv. Procesul a început la 14:00

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie (ICCJ) dezbate joi contestaţiile depuse de inculpații din dosarul Nordis. Printre aceștia se află Laura Vicol şi soţul său, Vladimir Ciorbă. Procesul a început la ora 14:00. Pe 5 februarie 2025, cei doi au fost arestați preventiv pentru 30 de zile în Dosarul Nordis, însă decizia nu a fost definitivă. Laura Vicol a fost acuzată de complicitate la delapidare și de constituire a unui grup infracțional organizat. „O să aveți mari surprize”. „Nu voi fugi din țară”, spunea Laura Vicol atunci.

Tot miercuri, 5 februarie 2025, DCCO și DIICOT au pus secehestru pe 201 imobile (apartamente și case), 5 spații comerciale, 22 de terenuri, 11 autoturisme, părți sociale și acțiuni. De asemenea, au fost blocate 48 de conturi bancare deschise pe numele unor persoane fizice și juridice.

„Cei în cauză sunt cercetați pentru infracțiunile de constituirea unui grup infracțional organizat, delapidare cu consecințe deosebit de grave, spălare a banilor, evaziune fiscală, înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, stabilirea cu rea-credință de către contribuabil a impozitelor, taxelor sau contribuțiilor, având ca rezultat obținerea, fără drept, a unor sume de bani cu titlu de rambursări sau restituiri de la bugetul general consolidat ori compensări datorate bugetului general consolidat, toate în formă continuată”, spunea Poliția Română atunci.

Sursa foto: Inquam Photos / Octav Ganea

Citește și: Dosarul Nordis. Laura Vicol, arestată preventiv. Decizia nu este definitivă


Ultimele stiri
S-au pus în vânzare biletele pentru Supercupa României dintre FCSB și CFR Cluj

Cazinoul din Constanța, recent modernizat, găzduiește de azi cununii civile, pentru o taxă care depășește 1.000 de euro

C.T. Popescu: “Bolojan trebuia numit mai devreme”/ I.Ene-Dogioiu: “Majorarea TVA va fi etapizată” | AUDIO

Ilie Bolojan: Principalele momente ale carierei politice și administrative

All on 4 implant – Ce simți când îți recapeți dinții și încrederea într-o singură zi (P)

Ilie Bolojan, premier desemnat: Sunt conștient de marea responsabilitate pe care mi-o asum | AUDIO

Nicușor Dan: “Îl desemnez pe Ilie Bolojan drept candidat pentru funcția de premier”

SURSE EUROPA FM: Ilie Bolojan urmează să fie desemnat candidat la funcția de prim-ministru

Județul Cluj înregistrează cea mai mare rată de promovare a examenului de Bacalaureat. La polul opus se află…

ORA 15:00 – Nicușor Dan, declarații de presă la Palatul Cotroceni



Abonează-te la notificări
Rămâi la curent cu ultimele știri și când nu ai site-ul deschis!
Acceptă notificările din fereastra ce apare, sau din bara de adresă a browserului tău.