Confidenţialitate


Dosarul Hexi Pharma: Testele făcute în Cehia confirmă diluarea dezinfectanților


Dosarul Hexi Pharma: Testele făcute în Cehia confirmă diluarea dezinfectanților

Procurorii de la Parchetul General au primit din Cehia rezultatele testelor la dezinfectanții Hexi Pharma.

Acestea confirmă că biocidele folosite între 2014 – 2016 în peste 150 de spitale din România nu erau eficiente.

Mai exact, rezultatele primite de la un laborator acreditat din Cehia arată, potrivit unor surse judiciare din cadrul Parchetului General, că biocidele Hexi Pharma nu distrugeau bacteriile împotriva cărora erau folosite.

Aceste rezultate reprezintă o ultimă probă importantă în dosarul în care procurorii au început urmărirea penală pentru înșelăciune și zădărnicirea combaterii bolilor față de foștii șefi ai Hexi Pharma.

Este vorba despre fostul șef de producție, Mihail Leva, dar și despre directorul general al Hexi, Flori Dinu. Aceasta din urmă a fost acuzată de 128 de infracțiuni de înșelăciune și participație improprie la infracțiunea de zădărnicirea combaterii bolilor.

Prejudiciul din acest dosar depășește 50 de milioane de lei.

Potrivit surselor judiciare, inculpații vor fi trimiși în judecată, cel mai probabil, până la sfârșitul acestui an.

 

 

 


Ultimele stiri
Ungaria: Viktor Orban anunță creșterea cu 11% a salariului minim în 2026 | AUDIO

Statele Unite permit tranzacţiile cu benzinăriile Lukoil din afara Rusiei până la sfârşitul lunii aprilie

Neamț: Autocamion cuprins de flăcări în mers, în comuna Pipirig | VIDEO

Diana Buzoianu exclude varianta demisiei după criza apei de la Paltinu: „În acest caz nu există nicio urmă…

Patru drone militare neidentificate au încercat să se apropie de avionul în care se afla Volodimir Zelenski |…

Cerealele din Europa, pline de substanțe chimice: Concentrațiile sunt de 100 de ori mai mari decât în apa…

București: Bărbat decedat după ce a fost lovit de o motocicletă în Pasajul Unirii

Ucraina acuză Rusia că trimite copii ucraineni din teritoriile ocupate în tabere de „reeducare” din Coreea de Nord…

Portretul lui Moș Nicolae: Cum îl descriu copiii și cum și-l amintesc adulții. Copil: „Cred că este invizibil”…

Nicușor Dan a trimis Parlamentului, pentru reexaminare, legea privind combaterea extremismului | AUDIO