Confidenţialitate


Donații de peste 4 milioane de euro pentru construirea primului spital de oncologie pediatrică din țară


Donații de peste 4 milioane de euro pentru construirea primului spital de oncologie pediatrică din țară

Peste 100.000 de persoane fizice și juridice au răspuns campaniei lansate de Asociația Dăruiește Viață, donând peste 4 milioane de euro pentru construirea primului spital de oncologie și radioterapie pediatrică din România, se arată într-un comunicat al asociației.

Suma este un record, fiind cea mai mare obținută până acum în urmă unei campanii de strângere de fonduri lansate de un ONG în România, în doar trei săptămâni, precizează asociația.

Anul 2017 a fost ultimul an în care companiile cu cifra de afaceri sub un milion de euro au mai putut redirecționa 20% din impozitul pe profit către un proiect al unui ONG.

Astfel, campania lansată la începutul lunii decembrie 2017 a mobilizat peste 1.200 de companii să devină fondatori ai primului spital de oncologie și radioterapie pediatrică din România, prin „facilitatea fiscală 20%”.

Acestora li s-a alăturat o mare comunitate de donatori persoane fizice.

„Proiectul de construire a acestui spital a început încă din anul 2015, fiind pentru prima dată în România când un ONG construiește un spital de la zero, exclusiv din donații și sponsorizări”, se arată în comunicatul Asociației Dăruiește Viață.

Asociația a obținut toate avizele necesare și a dat startul lucrărilor efective în curtea Spitalului „Marie Curie” din București.

„Faza construcției efective este prevăzută să demareze la începutul lunii martie, în funcție de condițiile meteo, cu realizarea lucrărilor de structura”, mai precizează asociația.

Asociația Dăruiește Viață precizează că prin proiectele realizate a investit peste 6 milioane de euro în spitalele din România, modernizând și dotând în special secții de oncologie.

Persoanele fizice pot susține proiectele asociației prin redirecționarea a 2% din impozitul pe venit, prin donații online, sau SMS.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”