Confidenţialitate


Doar amenzile par să îi sperie pe turiștii care ignoră steagul roșu și se aventurează în mare. Salvamar: Astăzi am scos vreo 10 copii din apă, părinții lor stăteau pe TikTok | GALERIE FOTO


Doar amenzile par să îi sperie pe turiștii care ignoră steagul roșu și se aventurează în mare. Salvamar: Astăzi am scos vreo 10 copii din apă, părinții lor stăteau pe TikTok | GALERIE FOTO

Sursa foto: Ghiulfer Predescu, Europa FM

Plajele din sudul litoralului sunt străbătute în ultima perioadă de patrule de polițiști și jandarmi, care acționează în sprijinul salvamarilor. Steagul roșu arborat pe plaje continuă să fie ignorat de turiștii care se avântă în valuri, deși numai în ultimul weekend patru bărbați au murit înecați. Doar amenzile par să îi sperie pe turiștii neascultători.

 

EMBED CODE Copiază codul de mai jos pentru a adăuga acest clip audio pe site-ul tău.

Pe toate plajele de pe litoral, de la Mamaia la Vama Veche, flutură de câteva zile steagul arborat de salvamari. Zeci de turiști, printre ei și mulți minori, au fost scoși de salvamari din valurile furioase și curenții puternici care îi împing în larg. Nici vestea că patru bărbați au murit înecați în weekend nu pare să îi sperie pe cei care se ceartă cu salvamarii.

Răzvan Viza, salvamar: „Când ești în momentul critic, deja e prea târziu”

„Intră în apă, simt curenții și tot nu le vine să creadă. Când ești în momentul critic, deja e prea târziu. Văd exemplele celorlalți oameni care au murit aici pe litoral, ar trebui să fie suficiente dovezi ca să înțeleagă”, spune salvamarul Răzvan Viza.

Ioana Mocanu, salvamar la Jupiter: „Astăzi am scos vreo 10 copii, între 4 și 10 ani. Părinții lor erau pe șezlonguri, pe TikTok”

„Își lasă și copiii singuri în apă. Astăzi am scos vreo 10 copii, între patru și 10 ani. Părinții lor erau pe șezlonguri, pe TikTok. «Copilul meu știe să înoate». Sunt foarte iresponsabili și, pe urmă, noi suntem acuzați că nu ne facem treaba”, a declarat Ioana Mocanu, salvamar la Jupiter.

Turiștii se sperie doar la apariția uniformelor.

„Nerespectarea interdicției de a intra în apă se sancționează cu amendă de la 500 la 1.000 de lei”, atenționează Olimpia Ceara de la IPJ Constanța. Chiar în momentul patrulării, doi turiști au fost amendați pe loc. Se pare că altfel nu se poate, așa că acțiunile polițiștilor pe plaje vor continua.

 

În stațiunea Jupiter, valurile au fost extrem de puternice, așa cum se poate vedea în acest video.


Ultimele stiri
Hunedoara: Descoperire nouă la Castelul Corvinilor. Au fost găsite două documente vechi de peste 150 de ani, depuse…

„Sirenele libertății” vor răsuna sâmbătă la Timişoara, un gest simbolic care marchează ziua declarării primului oraş liber de…

Ciprian Ciucu, după ce a depus jurământul pentru funcția de primar general al Capitalei: „Va urma o perioadă…

Vladimir Putin a acuzat Ucraina de începerea războiului în 2022 și a prezentat o hartă a Rusiei care…

Mai multe cadre MAI au donat sânge în cadrul unui eveniment-spectacol, la care au luat parte și copii:…

Secția de ATI pentru nou-născuți a spitalului „Marie Curie” din București se extinde. Mai e nevoie de jumătate…

România în Direct. Care este gustul Crăciunului tău?

Impozitele auto cresc de la 1 ianuarie, în funcție de norma de poluare și capacitatea cilindrică. Lia Olguța…

Carburanții se scumpesc din 1 ianuarie. Cât vor plăti șoferii la pompă pentru benzină și motorină | AUDIO

STUDIU: Românii consumă tot mai puține băuturi nealcoolice din cauza creșterii prețurilor și a taxei pe zahăr. Cea…