Confidenţialitate


DNA: Trei foști directori de la Romgaz Târgu Mureș, urmăriți penal pentru corupție


DNA: Trei foști directori de la Romgaz Târgu Mureș, urmăriți penal pentru corupție

Procurorii Serviciului Teritorial Târgu Mureș al DNA au dispus efectuarea urmăririi penale față de trei foști directori din cadrul Societății Naționale a Gazelor Naturale (SNGN) Romgaz – sucursala Târgu Mureș, într-un dosar cu un prejudiciu de peste 2,6 milioane de lei.

Pantelimon Avram, la data faptelor director al sucursalei din Târgu Mureș a SNGN Romgaz, este cercetat pentru luare de mită și instigare la abuz în serviciu, în timp ce Sergiu Victor Banu și Gheorghe Matei, la data faptelor director tehnic, respectiv director adjunct-producție, sunt cercetați pentru abuz în serviciu dacă funcționarul public a obținut un folos necuvenit pentru sine sau pentru altul.

“În cursul anului 2011, SNGN Romgaz SA — Sucursala Tîrgu Mureș a organizat o licitație publică ce avea ca obiect implementarea proiectului ‘Echipamente pentru producerea de energie electrică cu motoare termice pe gaz în locația Cojocna, jud. Cluj’, fiind declarată câștigătoare o asociere formată din trei societăți comerciale. În acest context, suspectul Avram Pantelimon (…) a primit de la reprezentantul uneia dintre firmele câștigătoare a licitației suma de 60.000 de euro pentru a accepta recepția unui echipament (motogenerator), cu toate că acesta nu corespundea cerințelor stabilite în documentația de atribuire și în oferta tehnică anexă la contract“, se precizează în comunicat.

Pantelimon Avram și ceilalți doi suspecți, în calitate și de membri ai comisiei de recepție a lucrărilor, ar fi semnat un document privind modalitățile de primire a echipamentelor de producere energie electrică.

Potrivit procurorilor, suspecții ar fi creat în acest mod SNGN Romgaz un prejudiciu de 2.620.250 de lei, echivalent cu contravaloarea achitată pentru echipamentul respectiv.

DNA mai precizează că în dosar se desfășoară acte de urmărire penală și față de alte persoane.

Pantelimon Avram a fost deja trimis în judecată de procurorii anticorupție în anul 2016, într-un dosar în care este acuzat de săvârșirea infracțiunii de abuz în serviciu.


Ultimele stiri
Olguța Vasilescu le ia apărarea „puciștilor” din PNL: „Să se dea oameni afară din partidele politice pentru că…

1.800 de oi și capre dintr-o fermă din Buzău urmează să fie sacrificate, după ce s-au infectat cu…

Aglomerație pe litoral, mai ales în Mamaia | Agenții de turism spun că și stațiunile din sud se…

Noi atacuri între Statele Unite și Iran | Armata americă a lovit ținte în Iran, după ce un…

Continuă operațiunile de căutare în Venezuela | Cel puțin 920 de decese și 3.300 de răniți, anunță autoritățile

Ilie Bolojan: Domnul Grindeanu nu vrea decât un cec în alb. Ne-am mai fript. Nu vrem sǎ fie…

George Simion cere ca AUR să intre la guvernare, după blocajul de la Cotroceni: „E singura soluție”

Sorin Grindeanu: PSD nu mai înaintează o altă propunere; le transmitem curajoşilor din PNL şi USR că nu…

Siegfried Mureșan: „PNL nu îl va susține – și nici nu a spus vreodată că îl va susține…

Deputatul PSD Adrian Câciu: „Devine evident că Bolojan își bate joc de România și de români”