Confidenţialitate


DNA cere aviz pentru inceperea urmaririi penale in cazul a 9 fosti ministri


DNA cere aviz pentru urmărirea penală a 9 foști miniștRi din trei guvernări diferite.

Procurorii au înaintat solicitări către președinte, Senat, Camera Deputaților și Parlamentul European, deoarece o parte dintre cei 9 minișRri sunt acum deputați, senatori sau europarlamentari.

Sesizarea a pornit de la Corpul de control al premierului, care a verificat contractil încheiat de Ministerul Educației pentru cumpărarea unor licențe IT de la compania Microsoft, tranzacție de pe urma căreia statul a ieșit păgubit.

Anchetatorii spun că angajații ai mai multor Ministere ar fi luat mită zeci de milioane de euro pentru a încheia acEste contracte păbugoase pentru stat.


Ultimele stiri
Noi scumpiri la pompă: cât a ajuns să coste un litru de motorină | AUDIO

Piața Victoriei. Cum vede UE alianța PSD-AUR. Explică Siegfried Mureșan, eurodeputat PNL

ANSVSA: Metro retrage mai multe sortimente de arahide Fine Life din cauza depăşirii limitelor de aflatoxine | AUDIO

Tulcea: Incendiu puternic la o pensiune din Murighiol. Flăcările s-au extins la o a doua unitate de cazare…

Aprovizionarea mondială cu orez, amenințată de războiul din Iran și de fenomenul meteo El Niño | AUDIO

Anchetă la Spitalul Județean Brașov după moartea unui pacient cu ruptură de aortă, tratat la UPU cu antiinflamatoare…

Thailanda: Tânără, arestată pe aeroportul din Bangkok după ce a încercat să transporte ilegal 30 de țestoase dintr-o…

Peste 150 de probe din dosarul în care Nelu Tătaru este cercetat pentru luare de mită, excluse de…

Dragoș Pîslaru, despre moțiunea PSD-AUR: „Dai foc la țară, pentru că, dacă ești cu chibritul în mână, marți…

În loc de mini-vacanță, mulți români aleg vacanța de o zi de 1 Mai. Vicepreședintele ANAT: „S-a văzut…