Dinamo – Hermannstadt: 3-0 în Liga 1

Marile rivale ale fotbalului românesc, Dinamo și FCSB nu mai sunt și “vecine” la coada clasamentului Ligii 1.

“Alb-roșii” au lăsat-o pe vicecampioană pe ultimul loc și au urcat pe a 9-a poziție, după ce au învins-o cu 3-0 pe FC Hermannstadt, în ultima partidă a etapei a 7-a.

La debutul lui Dușan Uhri Jr. pe banca tehnică, dinamoviștii au înscris prima oară în minutul 19 prin Denis Ciobotariu, au majorat diferența în minutul 64 dintr-un penalty transformat de Dan Nistor și au fixat apoi scorul final în minutul 74, după reușita lui Klimavicius.

Sibienii au ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 56, șutul lui David Caiado fiind apărat de portarul Riccardo Piscitelli.

Dinamo a urcat pe locul al 9-lea, cu 6 puncte, la fel ca Hermannstadt, dar cu golaveraj mai bun.

FCSB a rămas pe ultimul loc în clasament, cu doar 4 puncte din 7 etape, depășită de FC Voluntari și de nou-promovatele Academica Clinceni și Chindia Târgoviște.

Amintim, în această rundă “roș-albaștrii” au fost învinși cu 4-0 de Gaz Metan Mediaș, care se află pe locul al 3-lea, la egalitate cu Poli Iași și FC Viitorul, toate aflându-se la două puncte de lidera CFR Cluj.