Dinamo a învins FCSB, 2-1

La capătul unui derby marcat de incidente, Dinamo a învins FCSB cu 2-1, duminică seara, pe Arena Naţională, în etapa a 25-a a Ligii I de fotbal.

În minutul 37, Andrei Sin a deschis scorul cu o execuţie perfectă din lovitură liberă şi a pus Dinamo în fruntea tabelei de marcaj.

Din finalul primei reprize, roș-albaștrii au evoluat în inferioritate numerică.

Lovit în față de Iulian Cristea, Slavko Perovici s-a prăbuşit pe teren, în minutul 44. Sârbul a părăsit terenul conştient, pe targă, fiind transportat la spital. Ulterior, jucătorul FCSB a fost eliminat.

În minutul 45+9, Tănase a transformat o lovitură de la unsprezece metri, după ce Ioan Filip a comis un fault în careu.

Valentin Lazăr a marcat golul victoriei dinamoviștilor în minutul 62.

În urma rezultatului, FCSB se află pe locul 3 în clasament, iar Dinamo pe poziția a 8-a.

La sfârşitul partidei, suporterii au intrat pe teren şi a fost nevoie de intervenţia jandarmilor pentru a opri conflictul dintre cele două tabere, notează Mediafax.

“Mă bucur că am reuşit să marchez. Am exersat la antrenamente, am trecut printr-o perioadă grea, dar m-am pregătit fizic şi psihic. Am arătat că avem valoare şi s-a văzut diferenţa pe teren”, a declarat dinamovistul Andrei Sin.

“Mergem din rău în mai rău. Nu înţeleg de ce. Avem toate condiţiile să putem să progresăm şi vin aceste meciuri şi pierdem contra marii rivale. S-a întors peluza şi noi trebuia să avem atitudine mai bună”, a spus, în schimb, stelistul Florin Tănase.