Dinamo – FC Viitorul: 1-2 în Liga 1

FC Viitorul a învins-o cu 2-1 în deplasare pe Dinamo în etapa a 22-a a Ligii 1 și și-a întărit poziția de lideră a clasamentului.

Dinamoviștii au deschis scorul prin Nistor în minutul 26, cu un șut perfect de la 25 de metri, iar oaspeții au egalat în minutul 64 după reușita lui Boli. Victoria echipei lui Gică Hagi a adus-o Florinel Coman în minutul 78, cu o minge trimisă cu efect, sub bară, din afara careului.

Dinamo a terminat în 10, după ce Dudea a fost eliminat în prelungiri pentru al 2-lea cartonaș galben.

FC Viitorul are acum 5 puncte peste CSU Craiova și nu mai poate pierde calificarea în play-off. Dinamo se află pe locul al 5-lea, cu 32 de puncte, la egalitate cu Astra Giurgiu și având cu două puncte mai puțin decât ocupanta locului al 4-lea, Gaz Metan Mediaș.