Dinamo, Astra și CSU Craiova au fost eliminate din Europa League

Toate cele trei echipe românești care au jucat în Europa League au fost eliminate încă din turul al 3-lea preliminar, fără să marcheze vreun gol în meciurile retur.

Dinamo a cedat cu 0-3 în deplasare la Athletic Bilbao, cu care remizase 1-1 la București. Golurile ibericilor au fost marcate acum de Raul Garcia de două ori în prima jumătate de oră și Aduriz în minutul 86. Dinamoviștii nu mai evoluaseră în cupele europene din 2012.

CS Universitatea Craiova nu a avut nicio șansă în fața lui AC Milan nici pe “San Siro”, unde italienii s-au impus cu 2-0, după 1-0 la Severin. Pentru italieni au marcat în retur Bonaventura în minutul 9 și Cutrone în minutul 51.

În fine, Astra Giurgiu a fost invinsă tot în deplasare de ucrainenii de la FC Oleksandria, scor 1-0, după ce în tur, scorul a fost egal, 0-0. Golul calificării a fost marcat de Zaporojan în minutul 42, din penalty.

România rămâne reprezentată de FCSB în play-off-ul Ligii Campionilor și FC Viitorul în aceiași fază din Europa League. Ambele își vor afla adversarele vineri, după tragerea la sorți programată de la ora 13:00 în Elveția, la sediul UEFA de la Nyon.